این روز در سال 2010 توسط انجمن کاردرمانی به روز جهانی نامگذاری شد.

 

از اونجایی که به نظرم اومد این رشته برای عموم جامعه و حتی قشر دانشگاهی جا نیفتاده و و اطلاعی در این زمینه نیست در حد بسیار کوتاه توضیحی میدم و بقیه رو در قسمت نظرات پاسخگو خواهم بود.

   ********************************************************************
رشته کاردرمانی (occupational therapy) با مخفف (ot) یکی از زیر شاخه های علوم توانبخشی و انتخاب علاقمندان رشته علوم تجربی با رتبه عموما زیر 3000 می باشد.
از نظر انجمن کاردرمانی آمریکا (a.o.t.a) کاردرمانی عبارت است از استفاده از فعالیت های هدفمند برای افرادی که در اثر آسیب یا بیماری دچار محدودیت اختلال عملکرد روانی، اجتماعی، رشدی یا اختلالات یادگیری شده‌اند، به منظور ایجاد حداکثر استقلال، جلوگیری از ناتوانی و حفظ سلامتی. این حرفه شامل ارزیابی، درمان و مشاوره است.
این رشته از علوم جدید و پرکاربرد روز دنیاست و کشورهای امریکا، کانادا و استرالیا سابقه ای ارزشمند داشته و در واقع مهد این رشته هستند.


کاردرمانی در 5 حیطه کلی به درمان بیماران و توانبخشی آنان می پردازد که هر کدام شامل بیماری های متعددی است:

1- نورولوژی شامل: سکته مغزی(cva)، پارکینسون، ضایعات نخاعی( sci)، ضربات تروماتیک به مغز(tbi)، بیماری های دمیلینیشن اعصاب مرکزی و محیطی مانند ms، devic و...
2- ارتوپدی شامل: ضایعات تروماتیک به دست و آسیب تاندون ها و اعصاب و ساخت انواع اسپلینت و ارتز
3- ذهن کودکان شامل: اختلال نافذ رشد مانند اوتیسم، آسپرگر و سندرم رت، عقب ماندگی ذهنی، مشکلات ارتباطی، اختلال یادگیری و ...
4- روان بزرگسالان شامل: انواع بیماری های روانی
5- جسم کودکان شامل: فلج مغزی (cp)، انواع کوتاهی ها و دفرمیتی ها، اختلال راه رفتن و گیت، مشکلات تعادلی و ...امیدوارم واستون فایده داشته باشه.

 

سوالی بود در خدمتم

  · ·